2024. május 20., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#203626
A próféta szóljon belõled! Én valahogy nem tartok attól, hogy béna telünk lesz.
#203625
Csak annyit mondhatok, mint amit pár napja a hosszútávúba is írtam:
"Mi a közös az 1928/29-es, az 1939/40-es, az 1941/42-es, az 1953/54-es, az 1968/69-es, az 1981/82-es, az 1995/96-os, a 2002/03-as és a 2005/06-os telek elõzményeiben?
Válasz: Mindegyiknél volt egy nyáriasabb idõszak október közepe környékén, többfelé 25 fok körüli/esetleg feletti hõmérsékletekkel!"
#203624
Tavaly ajtóstól rontott be a tél december 8-án hófúvással. Soha rosszabbat!
#203623
Fog ez még változni bõven, de nem lenne baj egy kis meleg még. A nagy decemberi zima elõtt...vidám hideg havazas
#203622
Szép kis elõoldal néz ki gyakorlatilag a teljes jövõ hétre. Ha beválik az elõrejelzés és nem lesz nagy területen tartós köd(felhõzet), akár egy-egy melegrekord közeli érték is kifuthat.
Ha ez a felállás folytatódik a tél folyamán is, akkor igazán enyhe telünk lehet, de ha a szibériai AC kellõképpen megerõsödve utat talál DNY felé, és ránk szakad az addigra igencsak felhalmozódott hideg levegõ, akkor hideg .
#203621
Odúból kikandikál...Fórumot megnéz...
"Hideg, kemény tél jön??"
GFS diagrammot, ECM diagrammot megnéz -
"Á, majd jövök Novemberben" nevet
Visszabújik.
#203620
Bezony, kint voltam az utcán, már megfájdult a nyakam, addig lestem az eget nevet Vagy 4 oktányi virgát lehetett volna észlelni laza
#203619
Pedig a számon volt a görgõfelhõ szó,de ez is hasonló volt hosszan elnyúlva. nevet
#203618
Mi is haverokkal ilyet láttunk, 6 után nem sokkal Kelet felé gyönyörû felhõk voltak, gyönyörû színekkel. Régen láttam ilyen szép naplementét. A nagy kiterjedésû vízfelületek felett szokott létrejönni görgõfelhõ, most is ilyesmit lehetett látni. (persze nem görgõfelhõt)
#203617
Itt 7,6+ 26,7 mm a csapadékos idõszak mérlege.
#203616
Már le is fotóztam egy észak-déli felhõ gerincet, sajnos csak mobillal. Elõtte élénk É.nyugati szél kerekedett,de nem esett belõle.
Napnyugta környékén szinte kadmium sárga fényben az Sc, felettünk mammás lehajlásokkal;
Link
Sc.hasáb Szeged felé elvonulóban, a közép részlete;
Link
Az északi vége;
Link
Szép fel-leáramlások, és fények voltak. nevet vidám


#203615
A "csõlátás" nem neked akart szólni, hanem annak a sok hozzászólásnak, mely figyelte ugyan a bivalyerõs, és fölénk meleget sodró atlanti ciklont, de nem vette figyelembe a medveerõs, és a hátoldalán hideget deponáló északkeleti ciklont. nevet
Megjegyzésem erre az egyoldalú látásmódra vonatkozott.
Egyebekben meg épp veled értek egyet, ti. hogy a magasban zajló melegedés ilyenkor, október közepe után, két méteren már nem feltétlenül jár nagy meleggel a köd lehetõsége miatt.
#203614
Lász mester már cáfol is:-)

Igen, nem tudom mikor születtél és bizony ritka dolog ez amit írtál, de nem példa nélküli. Az 1953-54-es õsz téli szezon pont jó példa rá.
Bizony meleg és száraz szeptember rekord közeli október közép és az egyik legzordabb tél következett rá. Az õsz elsõ kétharmada 30 mm csapadékot sem hozott a fõvárosra, hozzá 2-3 fokkal volt átlag felett a hõmérséklet, olyannyira, hogy pont ezekben a napokban országosan 25-30 fok volt.
Aztán jött a rémálom az ország számára nagyon hosszú zord tél kemény fagyokkal, de továbbra is viszonylag kevés csapadékkal, igaz január havas volt azért.

Egy dolgot, és most mindenikek írom, hogy nem szabd elfelejteni! Méghozzá hazánk éghajlati viszonyaiban szinte minden belefér, jó Antarktisz és Kuvait nem, de a többi simán. Olyan helyen van a medencénk, hogy a zord hosszú havas téltõl kezdve, a fél éven keresztül tomboló száraz nyáron át, a monszunos 2010-es éven keresztül, tényleg minden volt, és lesz is ha tetszik ha nem.
Így minden kialakult rendszer követheti egymást, egy forró nyár-õsz után következhet egy zord tél de fordítva is, így amit próbálunk kitalálni arra gyakran rácáfol maga az alany:-)

Már azt kezdem érteni, hogy egy bizonyos klimatikus viszonyok egymással kölcsönhatással vannak. Értsd itt azt, hogy egy zonális idõszakban kevés esélye van egy forró nyárnak és egy havas télnek, persze elõfordult de csak epizód jelleggel, néhány hétre vagy egy-egy hónapra.

De amit most élünk vagy éltek õseink pl a 1940-es években akkor bátran mondhatták, hogy zord tél lesz hisz borzalmas száraz nyár volt több alkalommal 40 fokokkal. És bizony többnyire ez következett.
Váraljametnek nagyon jó a kontinentális index grafikonja ott lehet látni mirõl is van szó.

Tehet ebben az idõszakban egy zord tél fog következni lehet idén de, 5-10 éven belül meg kell jönni egy igazi 40-es évek telének, vagy elég egy 2002-03-as tél hisz az is nagyon zord volt, de azt is lehet überelni, és tuti befog következni, hisz ez az áramlási és viszony amit ezekben az években élünk nagyon kedvez neki.
#203613
Eszméletlen látványos csapadéksávok vannak Sc castellanusból ahogy alá süt a nap. A radaron is látszik, ahogy bedurrant Szegedtõl keletre.
#203611
Nem értem, hogy mi abban a csõlátás, hogy a meleg az biztosan JÖN a jövõ héten. nevet

Sokkal inkább az a csõlátás, hogy "ááá, jó, most lesz egy az átlagnál 10 fokkal melegebb idõszak, de ezzel ne is foglalkozzunk, inkább nézzük meg mi lehet 50 %-os eséllyel utána." hideg

Ha tetszik, ha nem, az északi eseményektõl függetlenül, jelenleg semmiféle jele nincs annak, hogy Közép-Európát komoly hidegleszakadás érinti a következõ két hétben. Hogy északon halmozódik a hideg? Igen, Afrikában meg még mindig ott van a meleg. Az pont ugyanannyi eséllyel jöhet még heteken keresztül, mint ahogy északról a hideg. Ennyi a történet. laza

Ami pedig vicces az egészben, hogy a jövõ heti melegnyelv nagy területen a sarkkörön is túl kitakarítja a hideget, úgyhogy olyan nagy halmozódásról sem beszélhetünk...
#203610
Gyarapszik a hidegdepó fent északon, ez ugyan októberben már minden bizonnyal nem sok vizet zavar nálunk, és még november eleje sem kell, hogy nagy változást hozzon, szt. Márton (november 11. kornyékén) hozhatja magát Zima tábornok ismét játszmába. Bizony jól jott keletnek a tegnapi égi áldás, most egy jó ideig nem lesz jóformán semmi. nevet
#203609
Igazad van, de én nem csak, és nem elsõsorban a fölöttünk levõ T850-rõl beszélek. Hét közepére szóló izobár és izoterma térképek GFS szerint:

Link
Link

Link
Link

Elég nagy -15 fokos terület látható Svalbardtól északra, és ott van a -20-as is. Az általam említett szituáció (ék alakú grönlandi-skandináv AC, tõle keletre is, délnyugatra is ciklonok) ezúttal is hidegfelhalmozódással jár az Európához közeli sarki régiókban.
Persze, ez a hideg most nem szakad ránk, viszont látható, hogy a felállásban potenciálisan benne van a mérsékelt szélességek durva hidegelárasztása. hideg
Jövõ hét közepén az atlanti ciklonok és a kelet-európai AC közös áramlási rendszerében a magasban meleg levegõ áramlik majd fölénk, ez vitathatatlan. De nem lehetünk csõlátók:
fel kell figyelnünk a tartósan fennálló jeges-tengeri légnyomási depresszióra is ott a térkép tetején. havazas
#203608
A töbörbõl majd élõben közvetítünkkacsint
#203607
A jövõ hétrõl van szó, nem vasárnapról. Hét közepére a 15 fokos T850 is benézhet, ami egy szolid 11 fokkal magasabb, mint az éghajlati átlag. Ezt azért nehéz lenne hidegnek nevezni. nevet

Más kérdés, hogyan tud érvényesülni alacsonyabb szinten a meleg légtömeg, de fázni biztos nem fogunk sehol.
#203606
A 2006-os év volt a kiugró, akkor már október végén aligha volt levél a fákon, és hideg volt, november elején, heves hózáporok voltak, viharos É-i szelek fújtak... És lám a kétezres évek legenyhébb tele volt! A szeptember se volt akkor hûvös közel 20 nyári nap volt itt Kecskeméten 2006 szeptemberében. Az október már más tészta volt, aztán a november eleji telet, ködös, de viszonylag enyhe december, majd az újévet egy tavaszias, viharos január követte.
Idén hamarabb hullottak a levelek, tavaly az október 29-én érkezett havazáskor még zöldben kápráztak a fák többnyire, de azt követõen gyorsan lehullottak, így november elejére tevõdött a teljes lombhullatás. Most kicsivel elõrébb járunk, a korán jött kemény fagyok miatt.
#203605
Nehogy azt gondoljuk ám, hogy makroszinoptikailag rettenetesen meleg szituáció jön!
Nézzük csak:

Link
Link

Ez légnyomás-eloszlás alapján bizony "skandináv V" , grönland-skandináv ék-AC. A leghidegebb téli idõjárás gyakori elõidézõje. Idén március közepén éppen ez hozta a hóvihart.
Figyeljük meg, milyen hõmérséklettel jár a helyzet:

Link
#203604
Ezzel szemben, tartósan elõoldali-anticiklonális, száraz és túl meleg õszelõ, azután az õsz második felében mozgalmas, szeles, csapadékos, huzamosan hûvös idõ gyakran enyhe, zonális télközepet von maga után.
Érdekes, hogy a népi regula szerint ha sokáig fent marad a levél a fákon, hideg tél várható. Azért érdekes, mert jól egybecseng az anticiklonális október-novemberrel, illetve a nagy szelek, csapadékhullások hiányával ebben az idõszakban.
A lényeg, hogy NEM AZ OKTÓBERI TARTÓS ELÕOLDAL KELL, HOGY ELKESERÍTSE A TÉLVÁRÓT, HANEM A SZEPTEMBERI! Ez nagy különbség, ne feledkezzünk meg róla.
Egyébként elõfordult, hogy végig változékony, esõs, hûvös õsz után szintén változékony, havas, szeles tél jött: 1981/82.
Olyanra viszont nemigen tudok visszaemlékezni, hogy száraz, meleg, dél-délkeleti szeles szeptember és október-elõ után zord télközép következett volna (lász mester mindjárt megcáfol! nevet )
Vagy még inkább: ha nagyon nincs számba vehetõ hidegleszakadás, hidegöblítés az õsz elsõ felében, hanem mindig délies áramlások vannak, az hideg télelõ, télközép szempontjából rossz jelnek számít.
#203603
A hétvégi, ÉK-i hideglibbentés eredményeként szombaton néhol, vasárnap viszont több helyen is fagyni fog északkeleten. Zabarra kinéz egy -3,-4 fok.
#203602
Bezony, szépen belõtted nevet

beillesztett kép

#203601
Köd és napsütés párharca - ez lehet a következõ hét idõjárását kifejezõ szalagcím, ugyanis ilyenkor, október utolsó harmadában, már igencsak megnõ a tartós köd, illetve ködfelhõ esélye. Kis körzeteken belül nagy különbségek kialakulására számítok, Hochnebel alatt 15 fok sem lesz, míg ahol a talajközeli átkeverés összejön, ott elképzelhetõnek tartom a 26-27 fokot is. Ha ennél több lenne, az már vaskos meglepetésnek számítana nálam (habár a hó eleji rekordhideg után miért ne jöhetne össze 1-2 helyen a rekordmeleg)? Utána meg majd novemberben (10-e után?) jöhetnek a télkedvelõk elsõ nagy pillanatai hideg havazas
#203600
Nagy jó van, de miért ne lehetne szerencsénk:-)
Ez ECMWF továbbra is fantasztikus, így tartom a tippjeimet:-)
Link
Link
1923 hasonló volt ezekben a napokban:
Link
Link
Ekkor volt 28,6 fok is, a fõvárosban 25-én 26,4 fokot mértek.

Egyébként nálam 10,8 mm hullott szép mennyiség. A tippem elég szépen bejött az országot illetõen Alföld sokfelé volt 20-30 mm a hegyeinkben Mátra-Bükkben 50-70 mm vártam szépen ez is közel volt hozzá, és a 10 mm-es határt a Balaton keleti részére, igazából soha rosszabb elõrejelzést:-)
#203599
A tegnapi napot 13.1 mm-el zártuk itt.

Tankönyvszerû õszi idõ volt..
#203598
Ez nem nyugat ciklonja volt, mert nálam összesen 2 mm volt a hozama, de igazából nem is kell itt nagyon csapadék.
#203597
Jó hûvös van, épp 12 fok. Tegnap sok falevél hullott le, - diófa, cseresznye levél - lehet kukázni.Össz. csapi 15,3 mm.
#203596
A szerencse forgandó. kacsint
#203595
Nálunk kereken 20 mm-el zárt a ciklon.
#203594
Tegnap Naményban 12,5 mm esett. Ez azt jelenti, hogy a havi összeg 17,1 mm. (vízügy) Nos? laza
#203593
Mezõtárkányban kerek 35 mm hullott (6,6 mm a kedd reggeli méréskor, 6,2 mm szerda reggel, és 22,2 mm ma reggel).
#203592
Nálam összesen tegnap hajnaltól 37,1 mm (10,2+26,9).
#203591
Október végéig igazi vénasszonyok nyara idõ lesz !
Ez a tegnapi nap rondított bele.
#203590
Olyan 13-14 mm eshetett, ha jól láttam a mérõt. Nem vészes mennyiség. De nem is emiatt írtam, amit. Szerintem te is sejted, hogy mi lett volna DK-en egy ilyen helyzetbõl télen... kacsint
#203589
A Bükk-fennsíkon tegnap 50-55 mm-t mértek, ami nagyjából a havi átlag. Bánkúton az éves összeg átlépte a 950 mm-t.
#203588
Tegnap reggeltõl estig 36,5 mm esett itt, + tegnapelõtt éjjel is volt egy kis esõ. tehát a ciklon összesen 37,5 mm t hozott.
#203587
Az éjjeli visszapörgésbõl is kaptunk 3 mm-t. A héten nálam eddig 28 mm csapadék esett, egy darabig nem kell több esõ.
#203586
Itt 24 óra alatt 48mm csapadék hullott.
Ez kb. annyi, mint az ezt megelõzõ 65 nap csapadékösszege, és több mint a júliusi és szeptemberi mennyiség összesen.
#203585
Miért,mennyi csapadék hullott az elmúlt 24 órában felétek? Látom,Békéscsabán csak 4-5 mm. Szeged kapott rendesen ,szeszélyes területi eloszlásban 20 - 24 mm esõ esett a városban.
#203584
19,5 mm csapadék/24h.
#203583
Alapvetõen két hullámban vártam mára hozzánk csapadékot. Délelõttre vártam a javát 6-14mm-rel, míg délutánra (esetleg dél körül kis szünettel) egy ismétlõdõ jellegû, gyengébb csapadékhullást a visszapörgésbõl, és ebbõl még 3-4mm-t. Összességében tõlünk kelet felé növekvõ mennyiségeket vártam (ez az egy be is jött).
A hajnali zivatar (ami ugyan nem lepett meg, de annyira nem adtam neki nagy esélyt, keletebbi indulásra számítottam) megerõsítést nyert, sõt, elég komoly viharról számoltak be a 4 óra körül ébren lévõk, nagy dörgésekkel és "hatalmas zuhéval". Ehhez képest csak 3mm lett, ami azért a radar alapján reális, valószínûleg a csapadékhullás csak pár percig tarthatott.
Ezután a délelõtti események kifulladtak egy itt keletkezõ gyenge csapimezõben, ami egy-másfél órán át okozott szitálást reggel úgy 7:50-tõl. A fõ csapizóna, amibõl a nagyobb mennyiséget vártam, jóval délebbre ment el.
Késõbb a fõ csapizónának az észak felé nyúló ága ért el a déli órákban, majd ahogy ez fordult körbe a ciklon központja körül, a "nyelve hegye" végig fölöttünk tudott maradni, ami miatt estig 17mm csapadékot kaptunk.
Éjfél körül gyakorlatilag elállt a csapadék, de igazából azóta is olykor gyenge szitálás észlelhetõ, ahogy a szél idehord egy-két esõcseppet valahonnan, érdemi csapadéktevékenység azonban már nincs.

Egy kicsit más:
Csak ma olvastam a Tûzhányó blogon, hogy október 1-jén bezárt a Smithsonian Intézet szomoru
Link
#203582
Nem gondoltam, hogy ekkora eltérések vannak a környékemen.
Ezek szerint a konvektív gócok pont telibe kapták a Kertvárost a keddi és szerdai napon egyaránt. laza
#203581
Nálam a mai csapadék 16.4 mm a tegnapi 2.8 mm. Lényegesen kevesebb, mint feléd. Óriásfej is 18 mm-t mért. Nagyon szerencsés a mérõhelyed akkor. kacsint
#203580
Azért az a 28 mm, ami ott figyel a mérõben nem olyan rossz! nyelvnyujtas
Ha még hozzáveszem a tegnap 10:00 körül átvonult záporláncot a maga 6 mm csapadékával, az összesítve máris 34 mm, ami igencsak szép eredmény és nagyon kellett már a talajnak. kacsint
#203579
"Ködnek esélye minimális."

Jövõ hét elsõ felében akkora ködök lesznek, hogy a kocsmáig nem fogunk eltalálni! vidám

Csak szólok, nehogy sírás legyen a vége. nyelvnyujtas

No de nem is kell feltétlenül köd, hogy odavágjon a nagy melegedésnek, elég ha lent megáll a levegõ, márpedig megáll és jó nedves lesz. Ettõl persze még kifuthat rekordközeli érték egy-két helyen, de hogy nem lesz országos nyár, arra mérget vehet mindenki. nevet És akkor a felhõzetrõl még nem is beszéltünk, mert lehet az tesz be a ködnek, meg a napnak is. nevet
#203578
Itt középen 36,5 mm-el zártam, ebbõl 3 mm még tegnap esett. A Szinva szépen emelkedett a nap során, de nem okozott problémátnevet
#203577
Na jó, akkor a nagyja. vidám Vagy lesz, vagy nem, most a labilitáson múlt, hogy nem lett. (Apró, de sokat számító dolgok, mint pl. nyáron az elegendõ nedvesség: ha nincs, akkor zivatart se nagyon látunk, ha pedig elegendõ, akár nagyobb "zúzás" is lehet. Persze nem ilyen egyszerû.) Ettõl függetlenül a várakozásaid helytálltak.
Mondjuk én nem vártam, hogy a Dunántúl közepéig vissza fog kanyarodni a csapadékmezõ, csak a Duna közvetlen környezetére számítottam. A csapadék, ha jól látom területi átlagban itt középen elérte a 10-15 mm, leheletnyivel többre számítottam.

yakin, köszönöm. nevet

Utolsó észlelés

2024-05-20 15:02:05

Szentmártonkáta

17.9 °C

na00

RH: 83 | P: 1012.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121732

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.